Junior Championships highlight global reach of Squash

Junior Championships highlight global reach of Squash

London, June 24, 2013: The growing reach of Squash around the world has never been more emphatically demonstrated than by the seeding for next month’s WSF World Junior Squash Championships in Poland.

The top eight seeds for the men’s event hail from seven different nations and four separate continents – with players from Jordan and Qatar seeded in the elite group for the first time in the U19 event’s 33-year history, and 16-year-old 5/8 seed Diego Elias becoming the event’s first ever representative from Peru.

More than 150 players from a record 37 nations will compete in the 2013 Men’s & Women’s World Junior Individual Championships and the Women’s World Junior Team Championship at the new 15-court Hasta La Vista Club in Wroclaw from 16-27 July – the event’s first staging in Poland.

The three titles are expected to remain in Egyptian hands, however. Fares Mohamed Dessouki is the men’s favourite, whilst a historic first is predicted of the top women’s seed Nour El Sherbini.

The 17-year-old from Alexandria – who became the sport’s youngest ever world champion in 2009 by winning the title aged just 13 – is now set to outdo greats like world number ones Nicol David and Ramy Ashour by claiming the title for an unprecedented third time!

Egypt is also seeded to win the biennial world junior team title for the fourth time in a row – in a further first for successive titles.

“This breadth of challengers for our world titles really is very global,” said World Squash Federation President N Ramachandran. “It clearly demonstrates how many countries have worked hard on their junior programmes. I am delighted to see this. The result is that these World Juniors promise to be more exciting than ever.”

Men’s individual championship 1st round draw:

[1] Fares Mohamed Dessouki (EGY) bye

Piotr Hemmerling (POL) v Vojtech Babista (CZE)

Roee Avraham (ISR) bye

[17/32] Remo Handl (SUI) bye

[17/32] Claudio Pinto (POR) bye

Filip Mazurkiewicz (POL) v Enzo Corigliano (FRA)

Vitaliy Yevdochenko (UKR) v Pascal Gomez (ESP)

[9/16] Tayyab Aslam (PAK) bye

[9/16] Robin Gadola (SUI) bye

Adam Petczynski (POL) v Gonzalo Gallardo (ARG)

Andre Ergenz (GER) bye

[17/32] Angus Gillams (ENG) bye

[17/32] Deepak Mishra (IND) bye

Eissa Eshkanani (KUW) bye

Le Hugo van Rooyen (NAM) v Pierson Broadwater (USA)

[5/8] Diego Elias (PER) bye

[5/8] Abdulla Mohd Al Tamimi (QAT) bye

Francisco Obregon (ARG) v Adrien Grondin (FRA)

Israr Ahmed (PAK) bye

[17/32] Manuel Wanner (SUI) bye

[17/32] Josue Enriquez (GUA) bye

Khaled Al-Jenaidel (KUW) bye

Lawrence Kuhn (RSA) v Lenard Puski (HUN)

[9/16] Osama Khaled Khalifa (EGY) bye

[9/16] Amaad Fareed (PAK) bye

Rishi Tandon (IND) v Petr Zatrepalek (CZE)

Lyell Fuller (ENG) bye

[17/32] Dylan Murray (USA) bye

[17/32] Lucas Wirths (GER) bye

Nicolas Valderrama (COL) bye

Edgar Zayas (MEX) v Mathias Grondin (FRA)

[3/4] Ahmad Al-Saraj (JOR) bye

[3/4] Syed Ali Mujtaba Shah Bokhari (PAK) bye

Adrian Marszal (POL) v Niklas Becher (GER)

Jakub Solnicky (CZE) bye

[17/32] Andres Felipe de Frutos (COL) bye

[17/32] Baptiste Masotti (FRA) bye

Michael Babra (SWE) bye

Jordy Camps (BEL) v Hayes Murphy (USA)

[9/16] Mohamed El Gawarhy (EGY) bye

[9/16] Kush Kumar (IND) bye

Rodrigo Obregon (ARG) v Balazs Farkas (HUN)

Athbi Khalid Hamad (KUW) bye

[17/32] Joel Makin (WAL) bye

[17/32] Edward Columbia (USA) bye

Seigo Masuda (ENG) bye

Syed Azlan Amjad (QAT) v Dimitri Steinmann (SUI)

[5/8] Richie Fallows (ENG) bye

[5/8] Yousif Nizar Saleh (KUW) bye

Aubrey Lawrence (RSA) v Vijay Meena Kumar (IND)

Devin McLaughlin (USA) bye

[17/32] Auguste Dussourd (FRA) bye

[17/32] Bilal Zakir (PAK) bye

Andres Gonzalez (COL) bye

Felix Auer (GER) v Damian Olejnik (POL)

[9/16] Ashley Davies (ENG) bye

[9/16] Daniel Poleshchuk (ISR) bye

Gergely Nandor Papp (HUN) v Madhav Dhingra (IND)

George Parker (ENG) v Martin Svec (CZE)

[17/32] Omar Elatmas (EGY) bye

[17/32] Federico Cioffi (ARG) bye

Roshan Bharos (NED) bye

Silvio Soom (SUI) v Dmytro Pogrebniak (UKR)

[2] Karim Ayman Elhammamy (EGY) bye

Women’s individual championship 1st round draw:

[1] Nour El Sherbini (EGY) bye

Julia Chudzicka (POL) v Tinne Gilis (BEL)

Laura Casallas (COL) bye

[17/32] Tessa ter Sluis (NED) bye

[17/32] Grace McErvale (AUS) bye

Sachika Ingale (IND) v Hayley Hughes (NZL)

Oceane Wadoux (FRA) v Winifer Bonilla (GUA)

[9/16] Hollie Naughton (CAN) bye

[9/16] Ho Ka Po (HKG) bye

Reeham Sedky (USA) v Nadja Pfister (SUI)

Karolina Holinkova (CZE) bye

[17/32] Harshit Kaur Jawanda (IND) bye

[17/32] Lucy Beecroft (ENG) bye

Bianca Brown (RSA) bye

Laura Gamblin (FRA) v Momoka Nakahira (JPN)

[5/8] Salma Hany Ibrahim Ahmed (EGY) bye

[5/8] Victoria Temple Murray (ENG) bye

Sophie Mehta (CAN) v Aleksandra Surdziel (POL)

Barbora Krejcova (CZE) bye

[17/32] Celine Yeap (MAS) bye

[17/32] Ho Tze-Lok (HKG) bye

Teh Min Jie (MAS) bye

Adya Advani (IND) v Katie Tutrone (USA)

[9/16] Habiba Mohamed Ahmed Alymohmed (EGY) bye

[9/16] Nada Elkalaawy (ENG) bye

Dileas MacGowan (CAN) v Abbie Palmer (NZL)

Jadeleen Lee (MAS) bye

[17/32] Marie Stephan (FRA) bye

[17/32] Colette Sultana (MLT) bye

Maria Paula Tovar (COL) bye

Klaudia Borek (POL) v Natalie Newton (AUS)

[3/4] Sabrina Sobhy (USA) bye

[3/4] Yathreb Adel (EGY) bye

Nicole Stoneham (AUS) v Dominika Kejikova (CZE)

Chloe Chemtob (USA) bye

[17/32] Pansy Chan (HKG) bye

[17/32] Lily Taylor (ENG) bye

Natalia Londono (COL) bye

Julie Rossignol (FRA) v Sivasangari Subramaniam (MAS)

[9/16] Lakshya Ragavendran (IND) bye

[9/16] Vanessa Raj (MAS) bye

Tanvi Khanna (IND) v Ayaka Shiraishi (JPN)

Makgooi Peloakgosi (RSA) bye

[17/32] Anna Kimberley (ENG) bye

[17/32] Eleanor Epke (NZL) bye

Olivia Fiechter (USA) bye

Alison Richmond (CAN) v Lea van der Zwalmen (FRA)

[5/8] Nele Gilis (BEL) bye

[5/8] Mariam Ibrahim Metwally (EGY) bye

Kacey-Leigh Dodd (RSA) v Iga Cierpial (POL)

Alyssa Mehta (CAN) bye

[17/32] Kristyna Alexova (CZE) bye

[17/32] Maria Elena Ubina (USA) bye

Laura Tovar Perez (COL) bye

Choi Uen Shan (HKG) v Elise Romba (FRA)

[9/16] Rachel Arnold (MAS) bye

[9/16] Jessica Turnbull (AUS) bye

Urwashi Joshi (IND) v Kayley Leonard (USA)

Natalia Ryfa (POL) v Rebecca Barnett (NZL)

[17/32] Emilia Soini (FIN) bye

[17/32] Megan Page (RSA) bye

Cindy Merlo (SUI) bye

Satomi Watanabe (JPN) v Georgina Kennedy (ENG)

[2] Nouran Ahmed Gohar (EGY) bye

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *