Olympic Games drawing of lots set

Olympic Games drawing of lots set

Lausanne, Switzerland, July 16, 2012 – Games drawing, The 24 beach volleyball teams per gender set to compete at the London 2012 Olympic Games in 11 days’ time will learn who they will face in the opening round when the drawing of lots is held at the 2012 FIVB Beach Volleyball SWATCH World Tour Klagenfurt Grand Slam on Friday.

The pairs will be split equally into six pools, playing each team in their group, with the top two advancing to the knockout First Round stage along with the two best third-placed teams. The remaining four third-place teams will then compete in Playoff matches to determine which pairs will fill the final two places in the First Round.

Sixteen teams have qualified for the Games through the Olympic Ranking, with five more joining as winners of the AVC, CAVB, CEV, CSV and NORCECA Continental Cups and two from the World Cup Olympic Qualification Tournament. Great Britain has also been granted a berth as hosts.

Great Britain will be seeded no.6 in the Olympic Ranking with the rest of the teams seeded based on the Olympic ranking, Beach Volleyball Continental Cup Final results and the FIVB Beach Volleyball World Cup Olympic Qualification results.

The no.1–no.6 seeding positions will be fixed taking into consideration the host country team’s seeding (no.1 or no.6) and the Olympic ranking. The remaining teams will be seeded following the serpentine path through five draws, according to the FIVB regulations as follows:

Draw 1 will determine the teams to be seeded from 7 to 9 in pools F, E and D:

–– The three teams names will be placed in a container, with the first name drawn becoming seed 7 and placed in pool F.

–– The second name drawn becomes seed 8 and placed in pool E.

–– The third name drawn becomes seed 9 and placed in pool D.

Draw 2 will determine the teams to be seeded from 10 to 12 in pools C, B and A:

–– The three teams names will be placed in a container, with the first name drawn becoming seed 10 and placed in pool C.

–– The second name drawn becomes seed 11 and placed in pool B.

–– The third name drawn becomes seed 12 and placed in pool A.

Draw 3 will determine the teams to be seeded from 13 to 17 in pools A, B, C, D and E:

–– The five teams names will be placed in a container, with the first name drawn becoming seed 13 and placed in pool A.

–– The second name drawn becomes seed 14 and placed in pool B.

–– The third name drawn becomes seed 15 and placed in pool C.

–– The fourth name drawn becomes seed 16 and placed in pool D.

–– The fifth name drawn becomes seed 17 and placed in pool E.

Draw 4 will determine the team to be seeded 18 and placed in pool F:

–– The seven teams names will be placed in a container, with the first name drawn becoming seed 18 and placed in pool F.

Draw 5 will determine the teams to be seeded 19 to 24 and placed in pools F, E, D, C, B and A:

–– The six teams names will be placed in a container, with the first name drawn becoming seed 19 and placed in pool F.

–– The second name drawn becomes seed 20 and placed in pool E.

–– The third name drawn becomes seed 21 and placed in pool D.

–– The fourth name drawn becomes seed 22 and placed in pool C.

–– The fifth name drawn becomes seed 23 and placed in pool B.

–– The sixth name drawn becomes seed 24 and placed in pool A.

Teams from the same country cannot be placed in the same pool.

The competition will take place across 13 days, from July 28 to August 9.

Meanwhile, on the SWATCH World Tour, the Agadir Open, slated to take place in Morocco from October 2 to 7 has been removed from the 2012 calendar.

MEN’S TEAMS
Ranking Players Country Category
1 Emanuel – Alison BRA OR
2 Rogers – Dalhausser USA OR
3 Brink – Reckermann GER OR
4 Gibb – Rosenthal USA OR
5 Nummerdor – Schuil NED OR
6 Grotowski – Garcia-Thompson GBR HC
7-9 Cunha – Ricardo BRA OR
7-9 Fijalek – Prudel POL OR
7-9 Erdmann – Matysik GER OR
10 – 12 Heuscher – Bellaguarda SUI OR
10 – 12 Herrera – Gavira ESP OR
10 – 12 Xu – Wu CHN OR
13 – 17 Benes – Kubala CZE OR
13 – 17 Samoilovs – Sorokins LAT OR
13 – 17 Plavins – Smedins LAT OR
13 – 17 Nicolai – Lupo ITA OR
13 – 17 Heyer – Chevallier SUI OR
18 – 24 Chiya – Goldschmit RSA CCF
18 – 24 Hernandez – Fañe VEN CCF
18 – 24 Binstock – Reader CAN CCF
18 – 24 Asahi – Shiratori JPN CCF
18 – 24 Skarlund – Spinnangr NOR CCF
18 – 24 Doppler – Horst AUT WCOQ
18 – 24 Semenov – Prokopiev RUS WCOQ
WOMEN’S TEAMS
Ranking Players Country Category
1 Larissa – Juliana BRA OR
2 Zhang Xi – Xue CHN OR
3 May-Treanor – Walsh USA OR
4 Kessy – Ross USA OR
5 Talita – Antonelli BRA OR
6 Mullin – Dampney GBR HC
7 – 9 Cicolari – Menegatti ITA OR
7 – 9 Van Iersel – Keizer NED OR
7 – 9 Goller – Ludwig GER OR
10 – 12 Kuhn – Zumkehr SUI OR
10 – 12 Holtwick – Semmler GER OR
10 – 12 Sluková – Kolocová CZE OR
13 – 17 Liliana – Baquerizo ESP OR
13 – 17 Schwaiger D. – Schwaiger S. AUT OR
13 – 17 Palmer – Bawden AUS OR
13 – 17 Klapalová – Hájecková CZE OR
13 – 17 Arvaniti – Tsiartsiani GRE OR
18 – 24 Rigobert – Li Yuk Lo MRI CCF
18 – 24 Zonta – Gallay ARG CCF
18 – 24 Lessard – Martin CAN CCF
18 – 24 Cook – Hinchley AUS CCF
18 – 24 Ukolova – Khomyakova RUS CCF
18 – 24 Meppelink – Van Gestel NED WCOQ
18 – 24 Vasina – Vozakova RUS WCOQ

FIVB

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *