BNP Paribas World Team Cup wheelchair tennis event

BNP Paribas World Team Cup wheelchair tennis event

London, May 22, 2012: Team Cup wheelchair tennis event, Please find below the latest results from the 2012 BNP Paribas World Team Cup taking place in Seoul, Korea on 21-27 May. Teams are competing in four categories: men, women, quad and junior. A total of 52 teams from 28 nations are taking part in the ITF’s flagship wheelchair tennis team event.

BNP PARIBAS WORLD TEAM CUP, SEOUL, KOREA

Men’s Pool A

ARGENTINA (6) defeated POLAND (9) 2-1

Tadeusz Kruszelnicki (POL) d. Agustin Ledesma (ARG) 46 76(7) 64

Gustavo Fernandez (ARG) d. Piotr Jaroszewski (POL) 75 62

Agustin Ledesma/Gustavo Fernandez (ARG) d. Tadeusz Kruszelnicki/Agustin Ledesma (POL) 64 76(7)

Men’s Pool B

GREAT BRITAIN (5) defeated KOREA (10) 3-0

David Philiplipson (GBR) d. Sang-Ho Oh (KOR) 46 60 61

Gordon Reid (GBR) d. Ha-Gel Lee (KOR) 60 61

Mark McCarroll/Gordon Reid (GBR) d. Sam-Ju Kim/Sang-Ho Oh (KOR) 62 62

Men’s Pool C

USA (8) defeated SPAIN (11) 3-0

Jon Rydberg (USA) d. Alvaro Illobre (ESP) 64 61

Steve Baldwin (USA) d. Martin Varela (ESP) 63 63

Jon Rydberg/Steve Baldwin (USA) d. Martin Varela/Alvaro Illobre (ESP) 64 36 62

Men’s Pool D

AUSTRIA (7) defeated BELGIUM (12) 2-1

Thomas Mossier (AUT) d. Kristof Michils (BEL) 61 60

Joachim Gerard (BEL) d. Martin Legner (AUT) 36 62 63

Martin Legner/Thomas Mossier (AUT) d. Joachim Gerard/ Roland de Meersman 62 60

Women’s Pool A

NETHERLANDS (1) defeated FRANCE (10) 3-0

Sharon Walraven (NED) d. Emilie Chéné (FRA) 61 61

Marjolein Buis (NED) d. Chrsitine Schoenn (FRA) 60 61

Jiske Griggioen/Aniek van Koot (NED) d. Emilie Chéné/Dominique Claverie (FRA) 60 61

Women’s Pool B

GERMANY (2) defeated SWITZERLAND (11) 3-0

Katharina Kruger (GER) d. Gabriela Buhler (SUI) 61 61

Sabine Ellerbrock (GER) d. Parmila Grangier (SUI) 61 60

Katharina Kruger/Sabine Ellerbrock (GER) d. Parmila Grangier/Simona Rusnak (SUI) 60 60

Women’s Pool C

JAPAN (3) defeated THAILAND (12) 2-1

Sakhorn Khanthasit (THA) d. Domori Kanako (JPN) 61 61

Kamiji Yiu (JPN) d. Chusri Inthanin (THA) 61 63

Domori Kanako/Kamiji Yiu (JPN) d. Sakhorn Khanthasit/Ratana Techamaneewat (THA) 61 64

Women’s Pool D

GREAT BRITAIN (4) defeated USA (9) 2-1

Kaitlyn Verfuerth (USA) d. Jordanne Whiley (GBR) 26 64 64

Lucy Shuker (GBR) d. Emmy Kaiser (USA) 62 61

Lucy Shuker/Jordanne Whiley (GBR) d. Kaitlyn Verfuerth/Mackenzie Soldan (USA) 64 75

Quad Pool A

USA (1) defeated ITALY (5) 3-0

Nick Taylor (USA) d. Antonio Raffaele (ITA) 64 63

David Wagner (USA) d. Marco Innocenti (ITA) 62 63

Nick Taylor/David Wagner (USA) d. Giuseppe Polidori/Marco Innocenti (ITA) 64 60

JAPAN (4) defeated KOR (8) 3-0

Nagaoka Takashi (JPN) d. Myoung Sic-Nam (KOR) 67(4) 63 62

Moroishi Mitsuteru (JPN) d. Ho-Sang Wang (KOR) 61 62

Kawano Shota/Koga Takahiro (JPN) d. Myoung Sic-Nam/Ho-Sang Wang (KOR) 75 61

Quad Pool B

GREAT BRITAIN (2) defeated CANADA (6) 3-0

Jamie Burdekin (GBR) d. Adrian Dieleman (CAN) 60 61

Andrew Lapthorn (GBR) d. Gary Luker (CAN) 60 61

Jamie Burdekin/Andrew Lapthorn (GBR) d. Adrian Dieleman/Gary Luker (CAN) 62 61

ISRAEL (3) defeated SOUTH AFRICA (7) 3-0

Boaz Kramer (ISR) d. Bongani Dhlamini (RSA) 60 60

Noam Gershony (ISR) d. Lucas Sithole (RSA) 63 61

Shraga Weinberg/Boaz Kramer (ISR) d. Lucas Sithole/Stephen Kekai (RSA) 64 63

Junior Pool A

GREAT BRITAIN (1) defeated ARGENTINA (5) 3-0

Lauren Jones (GBR) d. Lucas Scarazzini (ARG) 60 60

Alfie Hewett (GBR) d. Gonzalo Pascual (ARG) 61 62

Alfie Hewett/Lauren Jones (GBR) d. Gonzalo Pascual/Lucas Scarazzini (ARG) 60 60

SOUTH AFRICA (3) defeated IRAQ (7) 2-1

Mabel Mankgele (RSA) d. Ali Khayoon Al-Gharrawi (IRQ) 62 64

Hussein Hamid Hel (IRQ) d. Gift Lekhanyane (RSA) 62 75

Mariska Venter/ Gift Lekhanyane (RSA) d. Hussein Hamid Hel/Ali Khayoon Al-Gharrawi (IRQ) 64 75

Junior Pool B

NETHERLANDS (2) defeated USA (6) 2-1

Jeroen Staman (NED) d. Shelby Baron (USA) 60 64

Carlos Anker (NED) d. Chris Herman (USA) 67(9) 64 76(4)

Chris Herman/Shelby Baron (USA) d. Diede de Groot/Thomas Zomerdijk (NED) 64 36 10-8

RUSSIA (4) defeated MEXICO (8) 3-0

Gennady Kapkaev (RUS) d. Lisbeth Alondra Soto Rivera (MEX) 76(3) 61

Polina Shakirova (RUS) d. Carlos Daniel Muro Chavarria (MEX) 63 63

Gennady Kapkaev/Viktoriya Lvova (RUS) d. Carlos Daniel Muro Chavarria/Lisbeth Alondra Soto Rivera (MEX) 62 46 11-9 Photo: Do-Won Kim

Team Cup wheelchair tennis event Team Cup wheelchair tennis event Team Cup wheelchair tennis event Team Cup wheelchair tennis event Team Cup wheelchair tennis event Team Cup wheelchair tennis event Team Cup wheelchair tennis event Team Cup wheelchair tennis event

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *