Themes - Twenty Nineteen - en to ur_PK translation catalogue (73 entries)

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
ur_PK: <span class="meta-nav">شائع کردہ از</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
ur_PK: <span class="meta-nav">شائع از</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
ur_PK: نمایاں کردہ

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ur_PK: Twenty Nineteen کو کم از کم WordPress ورژن 4.7 کی ضرورت ہے۔ آپ ورژن %s چلا رہے ہیں۔ براہ مہربانی اپگریڈ کریں اور دوبارہ کوشش کریں۔

en: Back
ur_PK: واپس

en: More
ur_PK: مزید

en: Apply a filter to featured images using the primary color
ur_PK: بنیادی رنگ کا استعمال کر کے تصاویر میں نمایاں فلٹر لگائیں

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
ur_PK: بٹس، لنکس، خاص تصاویر، وغیرہ کے لیے مرضی کے رنگ کا اطلاق کریں۔

[ctx: primary color]
en: Custom
ur_PK: مرضی کے مطابق

[ctx: primary color]
en: Default
ur_PK: طے شدہ

en: White
ur_PK: سفید

en: Light Gray
ur_PK: ہلکا گرے

en: Dark Gray
ur_PK: گہرا گرے

en: Huge
ur_PK: بہت بڑا

en: Large
ur_PK: بڑا

en: Normal
ur_PK: عمومی

en: Small
ur_PK: چھوٹا

en: Footer Menu
ur_PK: فوٹر مینو

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ur_PK: فل سائز

en: Page
ur_PK: صفحہ

en: Add widgets here to appear in your footer.
ur_PK: اپنے فوٹر میں دکھانے کے لیے یہاں ویجٹ شامل کریں۔

en: Footer
ur_PK: فوٹر

en: Primary Color
ur_PK: بینادی رنگ

en: No comments
ur_PK: کوئی تبصرہ نہیں

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
ur_PK[0]: %d تبصرہ
ur_PK[1]: %d تبصرے

en: View more posts
ur_PK: مزید پوسٹیں دیکھیں

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
ur_PK: شائع کردہ از%s

en: Top Menu
ur_PK: ٹاپ مینو

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ur_PK: <span class="screen-reader-text">"%s "</span> پڑھنا جاری رکھیں

en: Pages:
ur_PK: صفحات:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ur_PK: ایسا لگتا ہے کہ ہم وہ تلاش نہیں کر سکے جسے آپ ڈھونڈ رہے ہیں۔ شاید تلاش مدد کر سکے۔

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ur_PK: معاف کیجیے گا، لیکن آپ کی تلاش کردہ اصطلاح سے کچھ نہیں ملا سکا۔ براہ مہربانی کسی اور کی ورڈز سے دوبارہ تلاش کرنے کی کوشش کریں۔

note: translators: 1: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ur_PK: آپ اپنی پہلی پوسٹ شائع کرنے لیے تیار ہیں؟ <a href="%1$s">یہاں سے شروع کریں</a>۔

en: Nothing Found
ur_PK: کچھ نہیں ملا

en: Previous post:
ur_PK: سابقہ پوسٹ:

en: Previous Post
ur_PK: پچھلی پوسٹ

en: Next post:
ur_PK: اگلی پوسٹ:

en: Next Post
ur_PK: اگلی پوسٹ

en: Older posts
ur_PK: پرانی پوسٹیں

en: Newer posts
ur_PK: نئی پوسٹیں

en: Tags:
ur_PK: ٹیگز:

en: Posted in
ur_PK: شائع کردہ از

note: translators: Used between list items, there is a space after the comma.
en: ,
ur_PK: ،

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ur_PK: تبصرہ کریں <span class="screen-reader-text"> از %s</span>

en: Posted by
ur_PK: پوسٹ کردہ از

en: Archives:
ur_PK: محفوظات:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
ur_PK: %s محفوظات:

en: Post Type Archives:
ur_PK: پوسٹ کی قسم محفوظات:

en: Daily Archives:
ur_PK: یومیہ محفوظات:

en: Monthly Archives:
ur_PK: ماہانہ محفوظات:

en: Yearly Archives:
ur_PK: سالانہ محفوظات:

en: Author Archives:
ur_PK: مصنف کے محفوظات:

en: Tag Archives:
ur_PK: ٹیگز محفوظات:

en: Category Archives:
ur_PK: زمرہ محفوظات:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
ur_PK: ترمیم کریں <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Skip to content
ur_PK: مواد پر جائیں

en: Social Links Menu
ur_PK: سوشل لنکس مینو

en: Primary
ur_PK: بنیادی

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
ur_PK: فخریہ تقویت شدہ از %s۔

en: Comments are closed.
ur_PK: تبصرے بند ہیں۔

en: Next
ur_PK: اگلا

en: Previous
ur_PK: گزشتہ

en: Comments
ur_PK: تبصرے

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
ur_PK[0]: %1$s نے جواب دیا از &ldquo;%2$s&rdquo;
ur_PK[1]: %1$s نے جوابات دیئے از &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
ur_PK: ایک تبصرہ از &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
ur_PK: تبصرہ کریں

en: Join the Conversation
ur_PK: بات چیت میں شامل ہوں

en: Your comment is awaiting moderation.
ur_PK: آپ کا تبصرہ موڈریشن کا منتظر ہے۔

en: Edit
ur_PK: ترمیم کریں

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
ur_PK: %1$s پر %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
ur_PK: %s <span class="screen-reader-text says">کہتے ہیں:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ur_PK: اس مقام پر کچھ نہیں ملا۔ شاید تلاش آپ کی مدد کر سکے؟

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ur_PK: اوہ، مطلوبہ صفحہ نہیں مل سکا۔
